Máme problém s únikem vody


Stalo se vám někdy, že jste se vrátili domů z práce a namísto pohody a posezení v obýváku jste řešili únik vody? Pokud se vám toto ještě nepřihodilo, máme pro vás několik tipů, jak si počínat, abyste se nestresovali a ve stresu a pod psychickým tlakem neprováděli zásadní chyby.

uzávěr vody

Nevyzouvejte se z bot – po otevření vstupních dveří a zjištění, že se na podlaze nachází kaluž vody, velí lidská intuice vyzout se ihned z bot, popadnout kbelík a začít likvidovat následky škod. Předtím samozřejmě uzavřít hlavní uzávěr vody. Toto je ale zásadní chyba, která vás může stát i život. Pokud totiž dojde k průniku vody do elektroinstalace, a vy se zrovna pohybujete po místnosti naboso, nebo máte namočené ruce v kbelíku s vodou, voda (zejména ta tvrdá) je dostatečně vodivá na to, aby vás spolehlivě usmrtila. První, co byste tedy měli udělat, je ihned vypnout hlavní jistič, a teprve pak uzávěr vody. Pak už si klidně můžete bosými chodidly čvachtat po koberci a hrát si na rybníček Brčálník se skřítkem Rákosníčkem.

instalatérské práce

Neváhejte s přivoláním instalatérů – výhodné je mít na instalatéry zjištěný telefonický kontakt v době, kdy se ještě nic neděje. Když totiž u vás praskne voda ve zdi, a vy začnete v tu chvíli teprve vyhledávat instalatéry pohotovost na Internetu, bude vám ubíhat drahocenný čas, a čím déle to potrvá, tím horší budou následky škod. Kdo má na instalatéry telefon již vyhledaný, ihned vytočí číslo, sdělí problém a instalatéři do hodiny dorazí. Závada tak může být odstraněna velice rychle, a možná to nebude vyžadovat ani zásadní stavební úpravy v domě.

Nebourejte zdivo – instalatéři vyhledávají unikající vodu jinak, než bušením kladiva do zdi a oklepáváním omítky. Používají na to poslechové tyče Hykron a formovací plyn. Havárie je pak odstraněna i bez demoličních prací, takže tato prekérní situace nakonec nevypadá tak hrozivě, jak se to může zdát po příchodu do domu.